FELIETONY RECENZJE REPORTAŻE WIDEO WYWIADY AKTUALNOŚCI
FELIETON
Social media - pomoc czy zagrożenie?
Ola Jasińska
PODAJ
DALEJ

 • Większość z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez telefonu czy komputera. Codziennie spędzamy minuty, a nawet godziny na internetowym życiu. Gramy w gry, wysyłamy wiadomości, aktualizujemy statusy na Facebooku, dodajemy zdjęcia na Instagrama czy nagrywamy krótkie filmiki na Snapchacie. Całe nasze życie potrafi kręcić się wokół social mediów, a co za tym idzie – uciekamy od rzeczywistości, chowając się w cybernetycznym, często zniekształconym, świecie. Ilekroć spojrzymy na szkolny korytarz podczas przerwy, zauważymy kilka lub kilkanaście osób przykutych do ekranu swojego telefonu. W kawiarniach czy restauracjach zamiast porozmawiać, ludzie sprawdzają aktualności na portalach społecznościowych, na ulicach niejednokrotnie spotkamy kogoś, kto przechadza się ze słuchawkami na uszach. Obserwując takie sytuacje, możemy sformułować pytanie, czy życie w dobie Internetu jest dobrym życiem.

   

  Trwanie w erze social mediów niesie za sobą wiele korzyści, ale równocześnie i zagrożeń. Mówiąc o ich lepszej stronie, możemy wspomnieć o tym, że dzięki popularnym komunikatorom łatwiej jest się nam porozumieć. Jesteśmy w stanie wysyłać wiadomości czy prowadzić internetowe połączenia praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Często łatwiej i wygodniej jest nam wysłać wiadomość niż zobaczyć się na żywo, żeby porozmawiać, ponieważ aktualnie posiadamy względnie bardzo mało wolnego czasu na dłuższe spotkania i rozmowy. Dodatkowo, ostatnimio dość popularne stało się zarabianie poprzez owe portale społecznościowe. Wystarczy posiadać na swoim Instagramie wystarczającą liczbę obserwujących oraz dobry zasięg postów, aby móc współpracować z różnymi markami ubrań czy kosmetyków i w ten sposób otrzymywać wynagrodzenie. Częstokroć możemy usłyszeć, że ktoś, kto zarabia poprzez Instagram właśnie w ten sposób się utrzymuje.

   

  Niestety, ale z internetowym życiem idzie w parze wiele konsekwencji. W ostatnich latach wzrosła tendencja uzależnień od telefonów komórkowych czy komputerów. Życie setek ludzi krąży wokół Instagramowych postów czy relacji na Snapchacie, a co się z tym wiąże – wiele z tych osób wręcz nie odrywa wzroku od ekranu urządzeń elektronicznych. Co więcej, niejednokrotnie mogliśmy dowiedzieć się, że dziesiątki młodych ludzi, często dzieci, próbuje naśladować swoich ulubionych twórców internetowych, którzy do internetu wstawiają materiały, w których wykonują nieodpowiedzialne zadania, które mogą prowadzić do nieciekawych konsekwencji. Ich autorytet wśród młodego pokolenia jest naprawdę ogromny, co sprawia, że wiele osób odtwarza owe zadania, co może wiązać się z nieszczęśliwym zakończeniem. Ponadto chęć posiadania dużej liczby obserwujących na swoich social mediach jest w stanie prowadzić do wyzbycia się prywatności, wykonywania irracjonalnych czynności, których efekty udostępniamy do internetu czy podporządkowania się ludziom, którzy nas obserwują w każdej dziedzinie swojego życia.

   

  Internet nie jest ani zupełnie zły, ani zupełnie dobry. Jak większość wynalazków ludzkości ma swoje wady i zalety. Podobnie jest z social mediami. Dzięki nim nasze życie jest zdecydowanie  ułatwione, ale tylko w przypadku, kiedy korzystamy z nich odpowiedzialnie. Wszystko jest dla ludzi, ale należy znać swój umiar, aby nie wpakować się w niechciane problemy. Pamiętajmy, że żadna internetowa rozmowa nie zastąpi spotkania twarzą w twarz, a prawdziwe życie nie dzieje się w cyberprzestrzeni.

  Ola Jasińska

  Humanistka, miłośniczka muzyki, sztuki, literatury i oczywiście herbaty. W wolnych chwilach stara się zgłębiać tajniki filozofii i próbować swych sił w teatrze. 

  ZOBACZ WIĘCEJ

  Niezależny portal społeczności
  I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie