FELIETONY RECENZJE REPORTAŻE WIDEO WYWIADY AKTUALNOŚCI
FELIETON
Zabójczy wpływ literatury
Ola Jasińska
PODAJ
DALEJ

 • Książki zbójeckie. Sama ich nazwa intryguje, ale jednocześnie i niepokoi. Zbój z definicji jest osobą, która dokonuje napadów i rabunków, więc określenie go mianem książek, może przyprawić nas o nutkę zwątpienia w dobry charakter owych lektur. W rzeczywistości nazwanie książek tym mianem charakteryzuje to, że mają one wprowadzić czytelnika w świat marzeń. Wywierają “zabójczy” wpływ na jego osobowość, zatem stąd właśnie pochodzi ich nazewnictwo.

   

  Na przełomie epok już niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z przedstawicielami takich książek. Wiele publikacji pisarzy sprawiło, że ówczesne społeczeństwo kompletnie zatraciło się w losach bohaterów literackich, zapominając o swoim, często ciężkim, życiu. Ich przełom nastąpił w czasach romantyzmu, kiedy literatura odgrywała w życiu człowieka ogromną rolę. Właśnie wtedy Cierpienia młodego Wertera doprowadziły rzeszę ludzi do refleksji na temat własnej egzystencji, a także do masowych samobójstw, które popełnione zostały w imię niespełnionej miłości. Dzięki tej książce ludzie odkryli emocje, które do tej pory tłumili, o których zapomnieli. Zobaczyli zupełnie inny świat, którym zapragnęli zastąpić własną rzeczywistość.

   

  W ślad Goethego poszło wiele artystów. Zaczęli tworzyć prace, których głównym celem było poruszenie czytelnika – wyzwolenie w nim uczuć, które do tej pory były uśpione. Epoka romantyzmu emanowała tego typu literaturą. Ogrom pozycji, które w tamtym czasie zostały wydane, nazwano mianem książek zbójeckich. Co ciekawe, bohaterowie utworów literackich tamtych czasów niejednokrotnie zaczytywali się w literaturze zbójeckiej. Przykładem takiego bohatera może być chociażby Emma Bovary, która czytając romanse, zapragnęła życia podobnego do postaci z jej ulubionych pozycji książkowych. Między innymi to doprowadziło do tego, że niejednokrotnie zdradziła swojego męża.

   

  Znając historyczny zarys tego pojęcia, jak i jego definicje, jesteśmy w stanie dokładniej wypowiedzieć się na ten temat. Nie ulega wątpliwości, że każdy z nas może posiadać własny kanon książek zbójeckich, które są dopasowane do indywidualnej emocjonalności człowieka. Różne zjawiska wywołują u nas różne emocje i różnie na nas wpływają, dlatego tylko my sami jesteśmy w stanie wiedzieć, co jest dla nas zabójczą literaturą. Jednakże w ostatnich latach wydano wiele książek, które miały wpływ na ogół społeczeństwa. Wśród nich można na pewno zaklasyfikować znaną na całym świecie serię o przygodach Harry’ego Pottera. Niejednokrotnie po wypuszczeniu na rynek tej książki, można było usłyszeć w środkach masowego przekazu o tym, że młode osoby, ale nie tylko, próbują znaleźć peron 9 i ¾ i za jego pomocą dostać się do szkoły dla czarodziei. Zbiór tych książek stał się tak znany i lubiany, że powstawały ekranizacje historii ukazanej w książce, a także poświęcone jej gry. Ludzie na całym świecie zgłębiali się w losy młodego czarodzieja i z niecierpliwością czekali na kolejne elementy układanki. Do tej pory ów lektura posiada rzeszę miłośników, których Harry Potter oderwał od rzeczywistości i przeniósł w świat marzeń.

   

  Reasumując, literatura jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Czytamy książki od wieków i to one nadal dostarczają nam potrzebnej rozrywki, ale także potrafią oderwać nas od otaczającego świata. Nie ma w tym nic złego, póki nie zatracamy się w wyimaginowanych historiach za bardzo i nie potrafimy odróżnić ich od własnego życia. Prawdą jest, że każdy z nas posiada swoje własne pozycje, które nazwać może książkami zbójeckimi. Sam w sobie termin nie oznacza niczego złego, ale nie oznacza to, że nie może się w takowy przemienić. Pamiętajmy, aby mimo wszechobecnego uwielbienia danej historii i bohatera nie zatracić się i pamiętać o tym, co rzeczywiste i namacalne.

  Ola Jasińska

  Humanistka, miłośniczka muzyki, sztuki, literatury i oczywiście herbaty. W wolnych chwilach stara się zgłębiać tajniki filozofii i próbować swych sił w teatrze. 

  ZOBACZ WIĘCEJ

  Niezależny portal społeczności
  I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie