FELIETONY RECENZJE REPORTAŻE WIDEO WYWIADY AKTUALNOŚCI
FELIETON
Czy potrzebny jest talent, żeby osiągnąć sukces?
Kamila Orłowska
PODAJ
DALEJ

 • Z pewnością  nieraz słyszałeś teksty w stylu: nie dam rady, nie jestem wystarczająco utalentowany, nie znam się. Jestem przekonana, że sam ich używasz. Niestety w ten sposób stawiamy sobie ograniczenia, przez które nigdy nie spełnimy swoich marzeń, np. zrobienia kariery w showbiznesie czy wspięcia się na szczyt Mount Everest.

   

  W historii zapisała się masa przeciętniaków. Nie byli oni bogaczami z możliwościami  i na pewno nikt nie myślał, że są oni skazani na sukces. To co ich wyróżniało, to nie siedzenie na tyłku i nic-nie-robienie, a ciężka praca i wiele wyrzeczeń. Przecież prawa fizyki nie spadną z nieba w postaci jabłka. Zwykle zwracamy uwagę tylko na rezultat - owoc pracy, a aby osiągnąć cokolwiek wartościowego, cel który inni uważają za nieosiągalny, musisz pracować ze wszystkich sił!

   

  Oczywiście talent ma znaczenie i może nam niezwykle pomóc, ale jest jeden warunek. Musi być połączony z ciężką pracą.

   

  "Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent – nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz – nienagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie – świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne."

   

  Są to słowa Calvin Coolidge’a - 30. prezydenta Stanów Zjednoczonych, z którymi nie potrafię się nie zgodzić.

   

  Przykładem wytrwałości może być Walt Disney, który został zwolniony z redakcji z powodu braku wyobraźni i dobrych pomysłów. Próbował swoich sił w ekonomii, ale jego firmy również okazywały się niewypałem. Teraz jest jedną z najbardziej znanych osób na świecie. Nic dziwnego, w końcu jego produkcje cieszą się niezwykłą popularnością.

   

  Talent to tylko namiastka, mały element sukcesu. Ludziom, którzy w danej dziedzinie posiadają pewien talent łatwiej jest tylko na początku. Jeżeli nie będą go rozwijać, znajdzie się osoba, która dzięki swojej wytrwałości i determinacji stanie się lepsza. Nie jest to więc coś niezbędnego. Tylko od ciebie zależy, czy osiągniesz swój życiowy sukces.

  Kamila Orłowska

  Uczennica I LO. Jej pasje to gra na saksofonie, psychologia, kultura japońska i podróże. Czas wolny chętnie spędza z herbatką, dobrą książką lub Netflixem.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  Niezależny portal społeczności
  I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie